Inwestowanie to wojna nerwów

definicja słowa stop loss w słowniku forex zobacz raport na temat globalnego bogactwa piramida gra przedstawionego na piramidzie finansowej podczas szkolenia oszczędzanie szkolenia ważne jest oszczędzanie

Stres i emocje potrafią zaszkodzić w różnych sytuacjach. Niektórzy są zakładnikami swoich lęków i nerwów – to blokuje ich rozwój w rozmaitych dziedzinach życia. Zapewne wielu z nas zmaga się ze stresem, który wpływa na życie zawodowe oraz osobiste. Inwestując trzeba mieć nerwy ze stali, ponieważ racjonalne decyzje rzadko kiedy są podejmowane pod wpływem silnych emocji. Zdolność utrzymania dystansu do wydarzeń oraz trzeźwej analizy sytuacji to ważny oręż, którym można sporo zdziałać. Bywa, że jest on ważniejszy niż zasoby finansowe na zakup akcji. Nerwowe ruchy na rynkach niemal zawsze skutkują złym rozwojem wydarzeń.

Oczywiście nie chcemy nikogo straszyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że inwestując w jakieś przedsięwzięcia stajemy się aktorami finansowego thrillera i z całą pewnością będziemy mocno przeżywać wszystkie sceny. Z czego wynikają emocje towarzyszące inwestowaniu? Głównie z tego, że wiele osób spotyka się w jednym miejscu i podejmuje ryzyko. Jedni sporo stracą, inni sporo zarobią. Inni ucieszą się z tego, że wyszli na zero. Każdy będzie kibicował swoim akcjom i liczył na to, że to jego będzie na wierzchu.

Wzrosty i spadki cena akcji tp sa cenn akcji tp sa zarządza aktywami w tfi skarbiec funduszach inwestycyjnych skarbiec

Procesy inwestycyjne można zatem rozpatrywać na różnych poziomach i biorąc pod uwagę różne kryteria. Wiedza i przygotowanie ekonomiczne, umiejętność posługiwania się narzędziami, które oferuje rynek oraz poszczególne instytucje – to jedna strona medalu. Druga to nasze cechy charakteru i zdolność trzymania nerwów na wodzy wówczas, kiedy jest to naprawdę potrzebne.